Bulgular, deniz ürünleri yemenin, Neandertallere karşı Homo sapiens’in beynine rekabet avantajı sağladığı fikrini çürütüyor.
Paleontologlar, bir sauropodun kemiklerini akrabalarıyla karşılaştırarak, muazzam derecede uzun bir boyuna sahip olduğunu belirledi.
Arkeologlar, Peru’nun Moche kültürüne ait bir tören salonunda 1.400 yıllık iki yüzlü erkek duvar resmi keşfettiler.
Suudi Arabistan’da ritüel uygulamalar için kullanıldığına inanılan 7.000 yıllık ‘mustatil’den hayvan ve insan kalıntıları çıkarıldı.
Floransa Devlet Arşivlerinde bulunan yeni belgeler, da Vinci’nin annesinin Kafkasya’dan kaçırılan köleleştirilmiş biri olduğunu gösteriyor.
Burdur’daki Sagalassos Antik Kenti’nde keşfedilen bir mezarda, ölünün dirilip yaşayanları rahatsız etmemesi için önlemler alınmış.
Yakın zaman önce balinalarda gözlemlenen gizemli bir davranış, 2.000 yıl önceki el yazmalarında kaydedilmiş olabilir.
Avrupa’daki buzul çağı avcı-toplayıcılarının genetiğine bakan geniş kapsamlı çalışma, Fournol adlı bilinmeyen bir soyu ortaya çıkardı.
Çin’deki bir Tunç Çağı mezarında bulunan kemikten yapılmış buz patenleri, Avrasya’nın doğusu ile batısı arasında teknolojik takası gösteriyor.
Tayland’daki makaklar, yemiş kırarken taş yongalar üretiyor; bu, insanlık tarihi hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebilecek bir bulgu.
ABD mahkemesi, Türkiye’nin “Guennol Stargazer” (Guennol Yıldız Avcısı) adlı eserin çalındığını beyan etmekte geç kaldığını açıkladı.
Danimarka’da bulunan altın disk, 5. yüzyılda tapınılan İskandinav tanrısı Odin’in ilk somut kanıtını temsil ediyor.